Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    28 April 2013      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    20km
  Race:    RWA/UKA 20km Championships  
  Location:    Warwick University, Coventry


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Bethan Davies   SW   81.35%         01:44:15       1025 
  F   2     Heather Lewis   U23W   78.64%         01:47:51       988 
  F   3     Grazina Narviliene   W35   77.35%         01:50:41       959 
  F   4     Michelle Turner   W40   79.14%         01:51:26       951 
  F   5     Rebecca Collins   U23W   73.87%         01:54:49       917 
  F   6     Brenda Gannon   W35   71.18%         02:00:17       864 
  F   7     Marie Jackson   W50   81.37%         02:01:34       851 
  F   8     Kristina Belka   U23W   66.47%         02:07:35       795 
  F   9     Cath Duhig   W55   79.96%         02:12:49       747 
  F   10     Sue Davies   W45   68.08%         02:19:19       690 
  F   11     Angela Martin   W45   64.49%         02:22:53       660 
  F   12     Geraldine Legon   W50   68.64%         02:27:23       623 

  M   1     Tom Bosworth   SM   88.08%         01:27:49       1046 
  M   2     Dominic King   SM   83.53%         01:32:36       958 
  M   3     Jock Waddington   M45   78.12%         01:49:53       675 
  M   4     Steve Uttley   M55   80.13%         01:52:32       636 
  M   5     Richard Wild   M40   70.48%         01:55:20       596 
  M   6     Steve Allen   M55   78.59%         01:55:43       590 
  M   7     Vinny Lynch   M50   75.88%         01:55:55       587 
  M   8     Adrian Edwards   M50   74.15%         01:57:39       563 
  M   9     John Hall   M60   82.98%         01:58:18       554 
  M   10     David Walker   M40   68.08%         01:58:30       552 
  M   11     Steve Arnold   M45   71.70%         01:59:44       535 
  M   12     David Crane   M35   65.10%         02:00:00       532 
  M   13     John Ralph   M55   72.20%         02:05:57       455 
  M   14     Chris Berwick   M65   78.92%         02:07:10       441 
  M   15     Roger Michell   M65   77.27%         02:08:26       425 
  M   16     Paul King   M60   74.53%         02:09:00       419 
  M   17     John Constandinou   M40   61.70%         02:09:51       409 
  M   18     Chris Flint   M65   78.19%         02:11:24       391 
  M   19     Malcolm Martin   M55   68.19%         02:14:31       356 
  M   20     Peter Hannell   M70   77.67%         02:15:37       344 
  M   21     Colin Vesty   M45   62.50%         02:16:15       337 
  M   22     Mark Byrne   M50   63.79%         02:17:53       320 
  M   23     Stuart Edgar   M40   59.12%         02:18:32       314 
  M   24     George Smolinski   M60   68.46%         02:19:02       308 
  M   25     Mark Palethorpe   M50   62.21%         02:19:06       308 
  M   26     Sean Pender   M55   67.00%         02:19:23       305 

  F   DQ     Maureen Noel   W45     -    
  M   DQ     Ian Richards   M65     -    
  M   DQ     Bob Dobson   M70     -    
  M   DQ     Daniel King   SM     -    
  F   DNF     Alana Barber   SW     -    
  F   DNF     Karen Davies   W50     10000 metres   00:00:00    
  F   DNF     Lauren Whelan   U23W     -    
  M   DNF     Trevor Diack       -    
  M   DNF     Jonathan Hobbs   U23M     -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team      
  1   Mens Team      
  2   Mens Team      
  3   Mens Team      
  4   Mens Team      
  5   Mens Team      
  6   Mens Team