Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    6 April 2008      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    20km
  Race:    UKA/RWA Championships  
  Location:    Earls Colne, Essex

On a cold and snowy day, Arthur Thomson set a new M70 world record.


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Diane Bradley   W45   79.30%         01:57:18       893 
  F   2     Fiona McGorum   U23W   71.34%         01:58:53       877 
  F   3     Maureen Noel   W40   72.85%         02:05:20       816 
  F   4     Anne Belchambers Jones   W50   77.38%         02:09:16       779 
  F   5     Helen Middleton   W45   70.79%         02:10:10       771 
  F   6     Sue Rey   W50   70.17%         02:17:58       702 
  F   7     Fiona Bishop   W45   68.10%         02:19:17       691 

  M   1     Brendan Boyce   U23M   79.38%         01:37:26       874 
  M   2     Scott Davis   SM   78.97%         01:38:22       858 
  M   3     Trevor Jones   M50   81.89%         01:46:32       726 
  M   4     Richard Emsley   M55   84.86%         01:47:10       716 
  M   5     Ian Richards   M55   86.09%         01:48:29       696 
  M   6     Arthur Thomson   M70   94.62%         01:52:47       632 
  M   7     John Constandinou   M35   66.86%         01:56:51       574 
  M   8     Chris Berwick   M60   81.18%         01:57:15       569 
  M   9     Mark Culshaw   M40   67.10%         02:00:14       529 
  M   10     Ron Penfold   M65   81.24%         02:03:32       486 
  M   11     Chris Flint   M60   77.61%         02:05:09       465 
  M   12     Paul King   M55   72.49%         02:06:32       448 
  M   13     Mick Harran   M65   80.55%         02:09:07       417 
  M   14     Peter Hannell   M65   76.77%         02:09:16       415 
  M   15     Laurence Dordoy   M50   67.68%         02:09:58       407 
  M   16     Dave Sharpe   M50   68.15%         02:11:13       393 
  M   17     Gary MacDonald   M50   65.37%         02:12:22       380 
  M   18     Sean Pender   M50   67.22%         02:13:02       372 
  M   19     Bernie Hercock   M70   73.96%         02:24:17       258 
  M   20     John Borgars   M60         18000 metres   02:14:12       0 

  M   DQ     Stephen Crane   SM     19900 metres   00:00:00    
  M   DQ     Peter Crane   M60     16000 metres   00:00:00    
  M   DQ     Andrew Cross       -    
  M   DQ     Mark Wall   M50     -    
  M   DNF     Steve Arnold   M40     16000 metres   00:00:00    
  M   DNF     Mark Hambridge   U20M     10000 metres   00:00:00    
  M   DNF     Simon Hambridge   U20M     10000 metres   00:00:00    
  F   DNF     Cath Duhig   W50     6000 metres   00:00:00    
  M   DNF     Jon May   M55     -    
  M   DNF     Philip Barnard   SM     -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team      
  1   Mens Team      
  2   Mens Team      
  3   Mens Team      
  4   Mens Team      
  5   Mens Team